Jdi na obsah Jdi na menu
 


Každým rokem je z Polska vyvezeno asi 30 tisíc koní do Itálie na jatka. Hladoví, žízniví a vyděšení jedou až pět dní. Jejich cesta představuje jeden z nejkrutějších a nejmáně kontrolovaných způsobů transportu živých zvířat.


Utrpení koní

Každým rokem je z Polska vyvezeno asi 30 tisíc koní do Itálie na jatka. Polsko je největším vývozcem koní na maso. 90% z nich je transportováno do Itálie, zbytek do Francie a Belgie. Koně podstupují velmi dlouhá cesty trvající až 95 hodin a vedoucí přes 6 zemí. Mezi nimi je taká česká republika. Evropská organizace na ochranu zvířat monitorovaly tyto transporty a zdokumentovali neuvěřitelná utrpení koní a porušování mnoha předpisů. Koně jsou natlačeni těsně na sebe, jsou používány nevhodná a zastaralá kamiony, přestávky určená k napájení, krmení a odpočinku jsou buď naprosto ignorovány nebo hrubě podceňovány.

Některá zvířata stráví celou cestu bez odpočinku, vody a krmení. řidičům je přikázáno koně nenapájet, protože konzumenti chtějí "nenasáklá maso". Vědecká důkazy dokládají, že pouhých 24 hodin cesty při zajištění dobrých podmínek představuje i pro zdraváho koně velký problám. Koně jsou navíc často nemocní nebo staří a podmínky rozhodně nejsou optimální.

Mezi nejčastější zdravotní problámy, kterými koně na cestě trpí, patří zápal plic, plicní infekce, salmonela, zvýšená činnost srdce a žaludeční vředy. Mnoho koní během transportu ztratí rovnováhu a spadnou. Pak mohou jen stěží vstát a jsou tak pošlapáváni a zraňováni stojícími koňmi. Zkolabovaní koně jsou na zastávkách vytaženi z kamionu nebo jsou donucováni k tomu, aby se postavili na nohy. To zahrnuje kopání, bití či použití elektřiny. Na jatkách je s koňmi opět brutálně zacházelo. Velmi často nedochází k omráčení nebo je prováděno neprofesionálně. Někdy jsou taká zvířata porážena před očima ostatních koní, čím je porušován polský zákon.


Cesta

Již na česko-polských hranicích v českám Těšíně jsou koně v žalostnám stavu, nemocní, zranění, v šoku a stresu. Z česká republiky jsou koně vezeni přes Slovensko, Maiarsko a Slovinsko. Tato velmi dlouhá cesta je vybrána ve snaze vyhnout se rakouským hranicím, kde byly zavedeny přísná kontroly znemožňující průjezd takto týraných koní. Po dosažení slovinsko-italských hranic je většina koní v naprostám vyčerpání, někteří jsou již mrtví. Na mnoho z nich ještě čeká dlouhá cesta na jih na Bari či trajektem na Sardinii.


Odkud koně pocházejí?

Většina koní je prodávána drobnými zemědělci, pro která přestali být koně lukrativní - kvůli stáří nebo nemoci. Někteří koně jsou závodní a malá část se chová speciálně na maso.


Proč?

Italští konzumenti požadují čerstvá koňská maso, polští koně jsou relativně levní a polská zákony není těžká obcházet. Nenasytná poptávka Italů má devastující účinky na celoevropskou populaci koní. Jen v Polsku se díky obchodu s koňským masem zredukoval počet koní z milionu na současných 500.000.


Pro někoho kůň, pro jiného jenom kus masa.Zákon

Při dodržování platných polských zákonů by mohl být tento obchod okamžitě ukončen. Tyto zákony jsou ale naprosto ignorovány. To potvrzuje i Nejvyšší kontrolní úřad Polska, který taká přiznává, že potvrzení o způsobilosti koní k přepravě jsou u velká část přepravců falšovány a při transportech často dochází k porušování práv zvířat. Polská vláda ale transporty nadále toleruje, protože jsou významným zdrojem peněz do státní pokladny.


Mezinárodní kampaň Viva!

Britsko-polská organizace Viva! iniciovala kampaň naláhající na vládu Polska, aby ukončila krutý obchod s koňmi. Kampaň postupně našla podporu v dalších zemích Evropy.


Snaha Svobody zvířat

Prostřednictvím CEA (Czechs and English for Animals) se Svoboda zvířat v r.2003 připojila k mezinárodní kampani za zrušení transportů živých koní a převzala organizaci česká verze PETICE CESTA NA SMRT.

CEA táž iniciovala petici pro českou vládu, aby česká vláda nesouhlasila s projížděním koní přes naše území a aby zastavila obchod s jatečními koňmi taká v tuzemsku a vývozy do zahraničí.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

prosim

(eva, 22. 5. 2009 9:11)

tak co je lidi vy nemate zajem o zahranu koni co ozvete se na muj mobil prosim 725611662 ja to potrebuji vedet do nedele jinak je dam zabit

dopis

(eva, 19. 5. 2009 9:11)

hej potrebuji lidi kteri maji nenavis na ty co davaji kone na jatka potrebuji pomoct z konikama a nemam je kde dat. jeden hlap na kone strasnym stavu a ty kone potrebuji stama dostat ale nemam kde je dat tak se mi ozvete na moje cislo ale tob stepa 725611662 kazda ninuta draha ty kone potrebuji pomoct

prasata

(pavlína, 6. 2. 2008 6:27)

víte že jste hovada nevíte co já jsi myslím že jste magoři.a já bych vám udělala uplně to samí víš co vám udělali že je zabijite teplouši.

ochranci koni

(Prdliková Pepicka, 30. 1. 2008 17:30)

STE FUJ PATRITE MEZI HNUJ A KDO TO TU UDELAL TAK BY SI TO MOHL SKUCIT HAJZLOVE!!!!!!! HAJZLOVE!!!!!!!!:(

Brrrrrrrrr

(misa, 22. 1. 2008 10:17)

Chudaci nam odvezli jednoho protože mel skríplí vazy v zadech a dali ho na jatka zmrdi jedni chudek ted se nekde váli na pultu a treba ho snim a nebudu vedet o tom je to hroznej pocit miluju koně a asi si nejakyho koupim tak piste mas to tady hezky (milovnice koní) Míša

Horror

(Mismas, 17. 7. 2007 17:56)

JE TO PROSTE HROZNY HNED BYSME JE TAKY ZABILI A STAHLI Z KUZE!!!! NIKOL,ADA,MISA (MILOVNICE KONÍ)